----- Account: lauravalutablog.com -----

Italian days in Puglia

I love countires that have an incredible history. I love the Italian way of life. I love the food. I love the people. I love the attitudes of Italians.

Italy, once again, stole my heart. Italy somehow has become a top destination for me, if I don’t know where to go. But I want to see beautiful arhitecture, eat tasty food, enjoy vine, catch some sun & get some beach time. Italy offers almost everything you would desire – from shopping high fashion to skiing down amazing Dolmites, having a romantic getaway in Venice or catch some adrenaline climbing up the vulcano ETNA.

Pinit
Jacket River Island; t-shirt – boohoo; pants ZARA; sneakers Adidas; hat HM; pendant HM

 

I always want to travel & It’s hard for me to understand people who doesn’t like to explore. Jump on the plane, bus or a cruise ship & see new places & cultures. Maybe it’s fear of unknown or lack of will, but if someone say that the problem is money- mostly it’s just an excuse!

4 days & 3 nights in Italy – Apuglia was enough to recharge and to fall in love with this Italian region.

“I have always loved to plan my travel trips. Almost each detail- where I will stay, what should I see, eat or visit! But my boyfriend is a completely different traveller type. He hates touristic places, he disapproves planning and scheduling travel plans. So this time- we had only booked ahed a two way ticket to/from Bari in Italy. Oh we did book ahead a car in the rental, but at the end we  had to book a new one at the airport (but that is a whole new story.

 

 

Italy is a dream that keeps returning for the rest of your life- Anna Akhmatova.

I think this trip was amazing & adventurous. Room for the upcoming night I always booked on the exact day, when we knew that we have left with just couple hours of a daylight! Two times I used Booking.com & once Airbnb.com. All of the places we booked were very cool & each of them completely different!

Dare to risk, dare to step out of your comfort zone & travel! You will see diffenent cultures, experience situations that will learn you something new and travelling for everyone is a perfect therapy.  Either you will have fun & romance if you travel as a couple, or if you’re a solo traveller- you will find friends for life.

Pinit

The places we visted in APUGLIA were:

 • Polignano Al Mare
 • Monopoli – my favorite city s it was full with amazing restaurants, bars and full of life ( overnight)
 • Alberobello – Unicef herritage
 • Brindisi – quite stiff, quite and empty
 • Otranto- Another very beautiful city you should definitely visit at least for a 2hour walk.
 • Santa Cesarea Terme – felt like in Monaco, place full with health centers ( overnight)
 • Castro Marina
 • Porto Tricase
 • Ponte Ciolo – restaurant with mesmirising view
 • Leuca – lowest point of this part of Italy
 • Gallipoli – very nice & historical old Town, definitely worth a visit.
 • Turni- just went for a swim on the beach 🙂
 • Porte Cesare e Salento- my absolute favorite-this place was so lovely and beautiful. Plenty of seafood restaurants.
 • Taranto ( least favorite city from this trip) Old town is dirty and super scary. (overnight)
 • Matera- Must see, must stay! The old city is spectacular full of boutique hotels.
 • Back to BARI airport ( WizzAir flight Bari- Riga)
Pinit
Pinit

Expences in Puglia trip:

4 days – 3 nights, 2 people

 • Flights – 274 euro ( Riga- Bari)  Wizz Air
 • Car rental from Maggiore 183 eur ( 13-16.10.18)
 • Fuel – full tank 90 euro
 • MONOPOLI Sogno D’Epoca 1822 – 13. oct, 70 eur (Booking.com) breakfast included
 • SANTA  CESAREA TERME Villa Antica – 14.oct , 81.45 euro ( AirBnb) breakfast included
 • TARONTO Suite Le Perle – 15.oct, 60 eur  (Booking.com)  breakfast included
 • Food, drinks, souvenirs, parking tickets – 500 eur

TOTAL: 1260 eur

Pinit

You may have the universe if I may have Italy—Giuseppe Verdi


Pinit
Italy must be enjoyed slowly without a rush. If you drive around with a car- don’t just go from a point A to point B. Stop everywhere you feel up to. Stop for a walk through small towns and you will be shocked how amazing they can be. This region is very popular among Italians as their holiday destionation. So don’t be surprised to see more Italians than any other tourists around. And one more TIP! Have a dictionary- a book, an app or google translate, as mostly nobody will be able to respond in english. Maybe the younger generation will, but the older- deffinitely wont!

Pinit

Rudens brīvienas Apulijā. Tieši tas, kas bija vajadzīgs pirms kvalifikācijas eksāmena augstskolā. Garšīgi paēst, ieelpot Adrijas jūras gaisu, noķert mazliet D vitamīna un aizmirsties no ikdienas. 3 naktis un gadrīz 4 pilnas dienas bija perfekti, lai izbrauktu zābaka papēdi. Pēc šī brauciena, es nedaudz pamainītu 2 nakšņošanas vietas. Saglabājot Monopili, Bet Santa Cesarea nomainot uz Porte Cesarea e Salento un Taranto nomainot uz Materu. Kapēc mainīt, jo šīs divas pilsētiņas izcēlās uz citu fona. Šis reģinons ir ļoti populārs galamērķis arī pašiem Itāļiem, tapēc viesnīcās un restorānos maz kurš runā angliski ( ieteikums komforta saglabāšanai neaizmirst par google translate vai kādu online vārdnīcu).

Auto īrēšana ar bija viena liela izprieca. Ja iepriekš rezervējat auto- to ir jārezervē uz tā vārda, kurš stūrēs un jāmaksā arī ar tā cilvēka bankas karti. ( P.s. bankas kartei jābūt ar relijefa numuriem, lai to akceptētu Itālijā). Es biju rezervējusi uz Ulda vārda, bet samaksājusi ar savu karti, kā rezultātā zaudējām savu rezervāciju un bija jāņem vēlviena, bet šī bija ar 100% kasko, kas patiesībā bija ļoti labi, jo disku viņu lauku pilsētiņās uzsist izdevās īpaši viegli. 😀

The Creator made Italy by designs from Michelangelo.- Mark Twain

Ēdiens visur fantastisks, vīns gards  un izmaksas līdzīgas kā Latvijā. ar 2x4GB bezmaksas interneta mums pietika uz šīm dienām, lai uzliku WAZE, atrastu katru dienu jaunas naktsmītnes un  atļautos likt stories un bildes soc.tīklos. 🙂 Šajā Itālijas reģinonā pamanīju, ka maksai par nakšņošanu tiek piemērots, papildus 1 vai 2 eur par personu, uzturēšanās nodoklis. . Ah, un noteikti domājot par naktsmītnēm ir vērtīgi izvēlēties vietu ar iekļautām brokastīm, jo Itāļi nav brokastu ēdāji un saldās maizītes ar kafiju 2 cilvēkiem izmaksās vismaz 15 euro.

Pinit

Noteikti iesaku atrast lētos lidojumus ar WizzAir.com no Rīgas uz Bari, noteikti iznomāt auto, jo ar sabiedrisko transportu reti kur varēsiet nonākt vai arī tas prasīs ļoti daudz laika un arī izmaksas nebūs super zemas. Oktobra sākums bija patīkams, bet vairs ne tik karsts, lai dienas aizvadītu pludmalē.

Ja esi bijis Apūlijas reģionā, tad komentāros padalies ar to, kur un ko iesaki apskatīt citiem, kuri vēl tikai dosies uz Itāliju. 🙂 Un neaizmirsti noskatīties video no šī ceļojuma ŠEIT:

XOXO
signature

Subscribe so you don’t miss a post

Sign up with your email address to receive news and updates!

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

No Comments Yet.

Previous
SIMPLE MAKEUP TIPS